receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
Jemně uklidňují mysl a odstraňují duševní vyčerpanost ...



Kvalitní chléb a žitný kvásek

Dotazů na kvalitní chléb i žitný kvásek přibývá, odpovědět se pokusíme nahlédnutím do této oblasti ...


Dnes je již obecně známo, že tmavý chléb je zdravější, jenže - některé tmavé chleby jsou přibarveny, aby vypadaly zdravěji. Zde je tedy na místě rada " raději kupujte jen obyčejný chléb", jinou možností by také mohlo být prosadit přes Českou potravinářskou inspekci, povinnost označit, že barva chleba je přibarvena.

Ale kdo to prosadí, jednotlivec asi neuspěje a třeba nevládní organizace ČSVV zatím nemůže tuto problematiku z kapacitních důvodů realizovat. Kdo však hledá, nalezne. Může mít štěstí a ve svém okolí nalezne pekárnu, která dodává kváskový žitný chléb. Pro ilustraci uvádíme Albiostyl v Praze, slušovickou pekárnu u Dorotíků (chléb je prodáván na Zlínsku), či v Pardubicích v prodejně Špalda, kde je možné si objednat mimo Boučkův kváskový žitný chléb i samostatně žitný kvásek.

Pokud tato možnost není, můžete se stát majitelem domácí minipekárničky, v níž lze dle přiložených návodů připravit nejen prvotřídní žitný kvásek, ale i upéci domácí tmavý, nebarvený celožitný chléb. Ještě lepší variantou je, když je doma dobrý pomocník - mlýnek na obilí.

Nyní blíže k vlastnímu kvásku, ten je na rozdíl od droždí přirozenou substancí, která se používala již před naším letopočtem.

*Kvásek vzniká smícháním mouky a vody. Za příznivé teploty dojde k přirozenému kvašení těsta. Vzniká přirozená kyselina mléčná, která vytváří typické chlebové aroma, je přirozeným konzervantem a navíc bakterie kyseliny mléčné produkují antibioticky účinné látky, které posilují naši střevní mikroflóru a tím i naší imunitu. Z tohoto důvodu vydrží kváskový chléb mnohem déle než kvasnicový.

*Chléb z kvásku je i výrazně lépe stravitelný. V mouce je totiž přítomna látka s názvem kyselina fytinová, která může spolu s dalšími minerály vytvářet velmi těžce vstřebatelné sloučeniny ve střevech a zároveň odvádět z těla minerální látky. Kváskový chléb na rozdíl od chleba z droždí dlouho kyne. Díky tomu a díky přítomnosti kyseliny mléčné se zcela rozloží fytin přítomný v mouce. Dlouhá doba kynutí způsobuje přirozenou fermentaci, během které se bílkoviny rozkládají na aminokyseliny a tím je kváskový chleb lépe stravitelný a mnoho minerálních látek se stane teprve po dlouhé fermentaci pro člověka využitelnými. U chleba z droždí probíhá kynutí rychle (pro snížení nákladů), což způsobuje, že fytin není dostatečně rozložen. Zatěžuje organizmus, nadýmá a odvádí z těla důležité minerální látky jako vápník, zinek či hořčík.

Podrobná výroba kvásku a celozrnného chleba je například velmi podrobně (včetně fota) zmapována a také doma vyzkoušena na www.ekovesnicky.org/strava/zitny_kvasek. Existují další stránky na toto téma např. www.mlynky.cz, kde se mimo jiné můžete přihlásit do Klubu příznivců domácího pečení kvasového chleba.

A tak, ať se rozhodnete pro domácí odzkoušení výroby kvásku, či zkusíte požádat vaši pekárnu o výrobu kváskového chleba a tak možná skončíte u uspořádání přednášky o výživě ve vašem městě, aby Vás bylo více a pekárna se do tohoto skutečně pustila. Zachovejte nám přízeň a nezapomeňte, potraviny si vybírají nás :o)

redakce@vegetarian.cz

*(Barevně označená část je převzata z www.albiostyl.cz)


Čtenáři sobě ...

Přeji dobrý den a mám prosbu, marně pátrám po návodu na domácí kvásek. Sice vím, že se dělá ze žitné mouky a vody, není mi ale jasné, zda se má udělat řídká kašička či těstíčko. Jak dlouho trvá výroba takového kvásku a kolik je ho třeba k přípravě chleba o hmotnosti 1 kg? Obsahuje kvásek vitamín B12, tak jak je tomu u zakoupeného droždí?

Děkuji za radu

Drdová


Odpověď či radu, připomínku můžete zaslat na adresu redakce@vegetarian.cz